18.9 C
Satu Mare
19 aprilie, 2025

Călin Georgescu, interviu halucinant cu Tucker Carlson: „Președintele României de astăzi este Macron”. Ce spune despre bazele NATO

Din articol

Călin Georgescu acuză „mafia globalistă” pentru intervențiile în alegerile din România, spunând că sistemul politic românesc a fost controlat de forțe externe, începând cu fostul secretar de stat american Antony Blinken și continuând cu președintele Franței, Emmanuel Macron, alături de Maia Sandu și Moldova,

pentru jurnalistul conservator american Tucker Carlson.

„Este același grup de intelligence care a încercat să distrugă și campania președintelui Trump. Am fost acuzat pentru interferență rusească, același lucru de care a fost acuzat și Trump în trecut (…) Tot sistemul din România este controlat 100% prin interferență străină. Înainte de alegerile din SUA a fost controlat de către Antony Blinken, fostul secretar de stat, iar odată cu administrația Trump, acum este controlat complet de Franța. Președintele României de astăzi este președintele Macron”, a spus Georgescu în primul său interviu după respingerea candidaturii.

Acesta a acuzat „mafia globalistă” pentru intervențiile în alegerile din România. El a comparat situația din România cu campania prezidențială a lui Donald Trump, acuzând aceleași grupuri de influență de interferență și a spus că România nu mai este liberă.

„Toată lumea știe că a fost intervenție externă, că Blinken a dictat ce trebuie să facă sistemul. Toată lumea știe. Inclusiv președintele Macron și Maia Sandu și Moldova au intervenit, dar cel mai important a fost Blinken”, a spus Călin Georgescu.

„Nu au nevoie de o Românie liberă, cea mai mare bază militară NATO este în România și vor să lanseze Al Treilea Război Mondial din România și să implice întreaga Europă și SUA (…) România este poarta care duce la război sau care poate proteja lumea de război. Este cea mai lungă graniță cu Ucraina și în această situație România este importantă strategic pentru UE, pentru Macron în vederea declanșării războiului”, susține Georgescu.

„Pământul nu l-am primit de la Bruxelles, ci de la Dumnezeu”

Călin Georgescu a criticat Uniunea Europeană, descriind-o drept un „guvern globalist” controlat de oameni nealeși, care impun politici dăunătoare pentru suveranitatea națională. El a afirmat că România trebuie să se elibereze de sub această influență globalistă, iar dacă acest lucru se întâmplă, ar putea da naștere unui efect de domino în alte țări.

„UE a stabilit un guvern globalist, cu oameni care nu au fost aleși. Trebuie să luptăm cu globaliștii la scară globală. Nu putem accepta insule de suveranitate într-un ocean de globaliști. Trebuie să fim o uniune de țări care luptă pentru suveranitate”, a spus el, adăugând că „pământul nu l-am primit de la Bruxelles sau de la alte țări, ci de la Dumnezeu”.

„România este alfa și omega pentru o nouă eră de pace”

Călin Georgescu susține că respingerea candidaturii sale la alegerile prezidențiale a fost o reacție la dorința sa de a fi „mediator al păcii”.

„România este cea mai importantă țară din lume, este alfa și omega pentru o nouă eră de pace, demnitate, iubire și prosperitate. Este granița dintre bine și rău, iar această graniță trebuie închisă pentru că astfel va fi război”, a declarat fostul candidat suveranist.

Georgescu s-a plâns în interviu și de persecutarea susținătorilor săi cu amenzi, menționând restricțiile impuse pe rețelele sociale, unde au fost interzise mesajele electorale.

„Susținătorii noștri, inclusiv cei vulnerabili precum vârstnicii, mamele singure au fost amendate cu 1.000 de euro și au fost supus la percheziții militare pentru postări pe social media. Pensionari cu 200-300 de dolari pensie au fost amendați cu 1.000 de dolari (…) A fost interzis conținutul electoral pe social media, cu excepția membrilor de partid”, a mai spus Călin Georgescu și a denunțat aceste măsuri ca fiind o încălcare a dreptului la liberă exprimare.

Editor :

Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/calin-georgescu-interviu-halucinant-cu-tucker-carlson-presedintele-romaniei-de-astazi-este-macron-ce-spune-despre-bazele-nato-3195215

Ultimă oră

Galerie Foto

Același autor