-2 C
Satu Mare
7 martie, 2026

Florin Barbu critică acordul UE–Mercosur: „Riscăm invadarea pieței cu produse de slabă calitate”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, avertizează din nou asupra riscurilor pe care le presupune acordul comercial UE–Mercosur, susținând că acesta ar putea permite intrarea pe piața europeană a unor produse agroalimentare care nu respectă standardele UE. Barbu afirmă că în statele Mercosur se folosesc hormoni de creștere în zootehnie și pesticide interzise în Europa, ceea ce ar crea o competiție neloială pentru fermierii europeni.

Ministrul spune că România nu ar avea beneficii reale de pe urma acordului, deoarece fermierii români „nu au ce să exporte în America Latină”, în timp ce importurile ar putea afecta grav sectoarele zootehnic, vegetal și industria alimentară. El a dat exemplul pieței cărnii de pui, unde contingentul de import ar putea reprezenta până la 28% din consumul european dacă ar fi adus doar piept de pui.

Barbu susține că PSD nu s-a opus acordului, dar a cerut garanții suplimentare privind siguranța alimentară și protejarea producătorilor europeni. Fără aceste garanții, spune ministrul, comerțul liber riscă să se transforme într-un „comerț de dumping”.

Acesta a subliniat și diferențele majore de producție: în țările Mercosur se cultivă porumb modificat genetic, cu randamente de până la 25 de tone pe hectar, în timp ce în România producția este aproape la jumătate, iar costurile sunt mult mai mari. În aceste condiții, Barbu consideră că fermierii europeni nu pot concura în mod echitabil.

Sursa: https://www.jurnaluldesatumare.ro/florin-barbu-critica-acordul-ue-mercosur-riscam-invadarea-pietei-cu-produse-de-slaba-calitate/

Ultimă oră

Același autor