13.9 C
Satu Mare
18 martie, 2026

Digitalizarea tranzacțiilor cu terenuri agricole: Prefectura Satu Mare cere accelerarea utilizării platformei MADR

Deși platforma este complet operațională și concepută pentru a reduce birocrația, la nivelul unităților administrativ-teritoriale din județul Satu Mare utilizarea acesteia a fost, până recent, deficitară. Această situație generează întârzieri în procesarea dosarelor și îngreunează exercitarea dreptului legal de preempțiune.

La întâlniri au participatIoan Tibil ,Cosmin Dorle , directorulDirecția Agricolă Județeană Satu Mare ,Adrian Ardelean precum șiDoina Ziman , șefa Serviciului Agricol și Legile Proprietății din cadrul Primăriei Municipiului Satu Mare.

Măsuri imediate stabilite

În cadrul ultimei ședințe de lucru au fost stabilite mai multe măsuri concrete:

Beneficii directe pentru cetățeni

Utilizarea platformeiaduce avantaje clare pentru cetățeni și investitori:

Decizie fermă începând cu 1 februarie 2026

Ca urmare a dispozițiilor prefectuluiAltfatter Tamás , începând cu1 februarie 2026 , Direcția Agricolă Județeană nu mai eliberează avizele de specialitate necesare încheierii contractelor de vânzare pentru terenurile agricole situate în extravilan,decât în cazul respectării obligației de înregistrare în Registrul Unic Național , conform art. 12 dinLegea nr. 17/2014 .

Totodată, toate primăriile din județ sunt obligate să prioritizeze instruirea personalului responsabil cu registrul agricol și fondul funciar pentru utilizarea instrumentelor digitale puse la dispoziție de MADR.

Date actualizate

„Digitalizarea nu este opțională, ci o necesitate pentru a oferi cetățenilor un serviciu rapid și transparent. Platforma MADR elimină drumurile inutile și centralizează ofertele de vânzare, asigurând respectarea strictă a legislației. Nu putem permite ca Satu Mare să rămână în urmă la acest capitol.” – prefect Altfatter Tamás

Măsura marchează un pas important spre modernizarea administrației locale și spre creșterea transparenței în tranzacțiile cu terenuri agricole din județul Satu Mare.

Sursa: https://www.satmareanul.net/2026/02/09/digitalizarea-tranzactiilor-cu-terenuri-agricole-prefectura-satu-mare-cere-accelerarea-utilizarii-platformei-madr/

Ultimă oră

Același autor