7.8 C
Satu Mare
16 martie, 2026

RECONFIRMATĂ încă 3 ani! Ea este sătmăreanca care luptă împotriva crimei organizate în nord-vestul României

Secția de procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a decis reinvestirea în funcția de procuror-șef al Serviciului Teritorial Oradea din cadrul DIICOT a doamnei Bălaj-Chendereș Elena-Ioana, magistrat din județul Satu Mare. Decizia a fost luată în unanimitate, după suplimentarea ordinii de zi a ședinței, iar noul mandat va avea o durată de 3 ani, începând cu data de 10 februarie 2026, informeazădincolodesport.eu

Originară din Satu Mare, Elena Ioana Bălaj Chendereș este procuror cu o experiență de peste 15 ani. A intrat în magistratură în 2009, ca procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare, instituție pe care ulterior a condus-o. În iulie 2016, a fost numită la conducerea Parchetului de pe lângă Tribunalul Satu Mare.

În 2017, a trecut la Biroul Teritorial Satu Mare al DIICOT, pe care l-a condus timp de trei ani, fiind apoi menținută în funcție prin delegare. În noiembrie 2021, CSM a reînvestit-o pentru încă un mandat de trei ani ca procuror-șef al structurii DIICOT Satu Mare.

Un an mai târziu, în septembrie 2022, a fost numită la conducerea Serviciului Teritorial Oradea al DIICOT, preluând funcția de la procurorul Ioan Gheorghe Bogdan, care fusese delegat după pensionarea procurorului Adrian Pantea.

Astfel, prin noua decizie a CSM, sătmăreanca își continuă misiunea în fruntea instituției care coordonează lupta împotriva crimei organizate în nord-vestul României.

Sursa: https://presasm.ro/reconfirmata-inca-3-ani-ea-este-satmareanca-care-lupta-impotriva-crimei-organizate-in-nord-vestul/49787

Ultimă oră

Același autor