-3 C
Satu Mare
7 martie, 2026

Șicanare în trafic terminată cu o condamnare! Un sătmărean a lovit în cap un șofer în parcare

Un incident de violență izbucnit în urma unei șicanări în trafic, într-o parcare din municipiul Satu Mare, s-a încheiat în instanță cu o condamnare la amendă penală, conform Dincolo de Sport .

Judecătorii au stabilit azi, 5 martie, că un bărbat din localitatea Odoreu este vinovat de comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe, după ce a agresat un alt șofer în timpul unei altercații.

Potrivit hotărârii instanței, conflictul a avut loc în 8 octombrie 2024, în jurul orei 18:00, la ieșirea din parcarea unui restaurant din municipiul Satu Mare. Persoana vătămată încerca să iasă cu autoturismul din parcare, însă vizibilitatea îi era blocată de un alt vehicul.

În momentul în care i-a cerut conducătorului auto să își mute mașina pentru a-i permite să iasă, discuția dintre cei doi a degenerat rapid într-un conflict verbal.

Lovit în zona capului și doborât la pământ

Conform probelor administrate în dosar, în urma altercației, inculpatul a coborât din autoturism și l-a lovit pe celălalt șofer în zona capului. În urma loviturii, victima s-a dezechilibrat și a căzut la pământ.

Certificatul medico-legal a arătat că persoana agresată a suferit leziuni traumatice la nivelul scalpului, care au necesitat 1–2 zile de îngrijiri medicale pentru vindecare.

Deși inculpatul nu a recunoscut în totalitate fapta, susținând că doar l-a împins pe celălalt bărbat, instanța a considerat că probele din dosar demonstrează fără dubiu că agresiunea a avut loc.

Martori și probe medico-legale în dosar

În cadrul anchetei au fost audiați mai mulți martori care se aflau în momentul incidentului în autoturismul inculpatului. De asemenea, instanța a avut în vedere declarațiile victimei, declarațiile inculpatului și certificatul medico-legal emis la o zi după incident.

Magistrații au apreciat că există suficiente elemente care confirmă faptul că agresiunea s-a produs în urma conflictului din parcare.

Amendă penală de 7.500 de lei

În urma analizării probelor și a circumstanțelor cazului, instanța a decis condamnarea inculpatului la o amendă penală de 7.500 de lei, calculată prin sistemul zilelor-amendă:

Judecătorii au motivat că pedeapsa amenzii este suficientă în raport cu gravitatea relativ redusă a leziunilor produse, dar și cu faptul că agresiunea a avut loc spontan, pe fondul unei dispute în trafic.

Despăgubiri cerute de victimă

Victima s-a constituit parte civilă în proces și a solicitat 10.000 de lei daune morale, considerând că agresiunea i-a provocat suferințe fizice și psihice.

Instanța a analizat cererea în baza principiilor răspunderii civile delictuale, urmând să stabilească despăgubirile în funcție de circumstanțele concrete ale cauzei, gravitatea leziunilor și impactul asupra persoanei vătămate.

Sursa: https://dincolodesport.eu/sicanare-in-trafic-terminata-cu-o-condamnare-un-satmarean-a-lovit-in-cap-un-sofer-in-parcare/

Ultimă oră

Același autor