Salvamontiști: „Pseudo-turiști” au vandalizat mai multe indicatoare
Publicat: 18/09/2023, 13:24
Salvamontiștii din Satu Mare condamnă pe pagina de Facebook comportamentul unor „pseudo-turiști” care au vandalizat indicatoare turistice.
„Nu pot să trec cu vederea un aspect deloc neglijabil care ține de siguranța pe munte și anume, vandalizarea indicatoarelor turistice. (…) Excepția acestui an a reprezentat-o prezența lui
„Homo porcius cocalarus”
pe vârful Buian unde într-o demonstrație de inteligență ancestrală a rupt toate săgețile, inclusiv tabla toponimică cu care a fost echipat stâlpul de marcaj din acest vârf atât de pitoresc, din grupa munților Igniș.
Cât de cretin trebuie să fii pentru a face așa ceva, pentru a priva montaniarzii adevărați care ajung la pas prin efortul lor, acolo sus, de bucuria unei poze de vârf, de a priva acei copii care fac primul miar din viața lor!
Cine le dă dreptul acestor grobieni de-ași bate joc de banii noștri,
ai tuturor și de munca salvamontiștilor, care amenajează aceste trasee montane.
Întrebare retorică…se prea poate, dar sper în ziua în care aceste incidente să devină file de istorie neagră din viața muntelui”, conform unui mesaj postat pe Facebook de reprezentanții Salvamont.
Sursa foto: Facebook
Absolventă a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării, Otilia Serescu a debutat în
Urmărește Gândul.ro pe
Ce se întâmplă doctore
Râzi cu lacrimi
Cele mai noi
Știri –
18 Sep, 14:47
Știri politice –
18 Sep, 14:43
18 Sep, 14:41
Ultima oră
Știri externe –
18 Sep, 14:37
18 Sep, 14:32
18 Sep, 14:30