12.8 C
Satu Mare
4 martie, 2026

(Foto/Video) Fabrică ilegală de țigări! Tone de tutun, descoperite de polițiștii cărășeni!

Într-o operațiune de amploare desfășurată în această dimineață, polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice și cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Caraș-Severin au descoperit o adevărată uzină de tutun clandestină, funcționând la marginea municipiului Timișoara.

Sute de baxuri de țigarete gata de vânzare și tone de tutun vrac au fost confiscate într-un dosar având ca obiect săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă cu țigarete, în modalitățile producere, colectare, deținere, transport, preluare, depozitare, predare, desfacere și vânzare, folosirea unei firme, embleme sau a unui ambalaj de natură să producă confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant, contrafacerea unei mărci, precum și punerea în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare.

Conform anchetatorilor, gruparea s-ar fi cristalizat la începutul acestui an, în ianuarie 2026. Rețeaua era una extrem de bine organizată, funcționând pe trei paliere distincte: decizie, producție, distribuție, în scopul obținerii de câștiguri mari prin alimentarea pieței negre a țigaretelor de contrabandă.

„Pe parcursul cercetărilor a reieșit că liderul grupării, factorul decizional, ar fi coordonat activitatea de ansamblu, în timp ce palierul operațional ar fi fost asigurat de ceilalți membri, care ar fi asigurat activitatea de producție efectivă a țigaretelor, manipularea utilajelor și ambalarea produselor, al treilea eșalon, logistic, fiind asigurat de persoane implicate în aprovizionarea cu materii prime, depozitare și distribuție.

În urma perchezițiilor efectuate, într-o locație situată la periferia municipiului Timișoara, a fost identificată o fabrică ilegală de țigarete, în funcțiune, sute de baxuri de țigarete și o cantitate de tutun, de ordinul tonelor.

Audierile se vor desfășura la sediul D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Caraș-Severin” , precizează Simona Harbuzaru, purtător de cuvânt al IPJ Caraș-Severin.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș, I.T.P.F. Sighetu Marmației -Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare și jandarmilor Grupării de Jandarmi Mobilă „Glad Voievod” Timișoara.

„Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție” , se mai arată în comunicatul IPJ Caraș-Severin.

Karina TINCUL

Sursa: https://reper24.ro/foto-video-fabrica-ilegala-de-tigari-tone-de-tutun-descoperite-de-politistii-caraseni/

Ultimă oră

Același autor