12.8 C
Satu Mare
4 martie, 2026

Grigore Leșe și Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare, concert în Baia Mare

Patru concerte formează mini-stagiunea simfonică derulată sub titulatura „Maramureș în armonii clasice”. Un proiect-pilot „născut din dorința de a oferi orașului nostru evenimente muzicale de înaltă ținută. Prin această mini-stagiune simfonică, punem bazele a ceea ce ne dorim să devină, în viitor, o filarmonică permanentă a orașului nostru”, anunță Fundația Culturală Euroart .

este concertul care deschide această mini-stagiune. În 27 martie, de la ora 19.00, la Colegiul de Arte Baia Mare. Solit: Grigore Leșe . Alături de Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare (dirijor, Ștefan Novak).

„Este o ocazie rară de a vedea cum patrimoniul muzical tradițional românesc este valorificat într-un dialog artistic profund cu muzica cultă. Pentru noi, maramureșenii, acest concert are o relevanță culturală deosebită: este momentul în care rădăcinile noastre sonore primesc haina elegantă a orchestrei simfonice, demonstrând că tradiția nu moare, ci se transformă în artă universală”, spun organizatorii.

Care enumeră și trei motive pentru care participarea la acest eveniment este o idee bună:

„O întâlnire istorică: vocea inconfundabilă a lui Grigore Leșe, se împletește cu eleganța desăvârșită a Filarmonicii de Stat «Dinu Lipatti» Satu Mare.

Visul unei comunități: prezența ta este votul de încredere pentru o stagiune permanentă, pentru cultură de top și pentru artiști care ne fac mândri.

Atmosferă intimă: am ales Sala Rotary pentru a păstra această primă întâlnire aproape de suflet, într-un cadru cald și exclusivist”.

Proiect realizat cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Maramureș.

Sursa: https://eziarultau.ro/featured/grigore-lese-si-filarmonica-de-stat-dinu-lipatti-satu-mare-concert-in-baia-mare

Ultimă oră

Același autor