REȘIȚA – CSM Reșița și-a făcut treaba fără emoții în Valea Domanului, impunându-se sâmbătă, 21 martie, cu 2-0 în fața ultimei clasate, CSM Olimpia Satu Mare, într-un meci controlat în cea mai mare parte, chiar dacă gazdele au evoluat în inferioritate numerică în ultima jumătate de oră!
Prima repriză s-a încheiat fără goluri înValea Domanului , deșiCSM Reșița pornea clar ca favorită. Gazdele au avut inițiativa și au controlat jocul, însă au lipsit inspirația și precizia la finalizare. De partea cealaltă, oaspeții s-au apărat organizat și au reușit să mențină tabela intactă până la pauză, în ciuda presiunii exercitate deStartul reprizei secunde a adus și momentul care a deblocat tabela. În minutul 49,a executat un corner de pe partea stângă, faza a fost inițial respinsă, dar tot el a recuperat și a centrat din nou, de această dată perfect pe bara a doua.Elton da Silva a reluat cu capul, iarClaudiu Apro , atent, a apărut la colțul scurt și a împins mingea în plasă din doar câțiva metri pentru 1-0.
a continuat să preseze și și-a dublat avantajul rapid. În minutul 54, după un aut de margine lung aruncat de acelașidefensiva oaspeților a gafat, Stăiculescu respingând greșit.Robert Jerdea a încercat o execuție spectaculoasă din interiorul careului, portarul Răilean a respins în față, darNicu Modan a fost la locul potrivit și a marcat simplu din apropiere pentru 2-0. La doar câteva minute distanță, în minutul 57, acelașiRobert Jerdea a văzut al doilea cartonaș galben după un fault prin alunecare și a fostlăsându-și echipa în zece oameni pentru restul partidei.
Chiar și în inferioritate numerică,au gestionat inteligent jocul, fără să ofere șanse reale unei formații din Satu Mare aflate încă în căutarea identității, la debutul lui Cristian Pustai în rolul de director sportiv.
CSM Reșița: Ius. Chirilă – Dolghi, Apro, Elton da Silva, Gașpăr, Salhi, Den. Fărăgău, Rz. Grădinaru (cpt.), Tchassem, Modan, Jerdea (57′ – eliminat, cumul de cartonașe galbene). Rezerve: Antonescu – Chera, Al. Negru, Șteau, Fota, Mico, Lazarovici, A. Tudor, A. Mane a.
CSM Olimpia: Railean – Ghazoini, Mat. Marin, Stăiculescu, Oanea (cpt.), Raji Ayomide, Panos, Donca, Văsălie (Hofman 46′), Vida, Gergely. Rezerve: Karacsony – Cos. Zamfir, Zsiga, Vad. Calugher, Hosu, Lumbu, Dor. Todoran, Den. Toma.
După prima etapă dinplay-out, CSM Reșița este lider în Grupa B cu 36 de puncte, la egalitate cu ACS Fotbal Club Bacău. Ocupanta locului al treilea este Concordia Chiajna, cu 6 puncte mai puțin. PentruCSM Reșița urmează în etapa a II-a tot un joc pe teren propriu, pe 4 aprilie, cu ACS Fotbal Club Bacău.
JCS-Ștefan Moraru
FOTO: Miruna Mihancea
Sursa: https://caon.ro/victorie-fara-emotii-pentru-resita-chiar-si-in-inferioritate-numerica/2441824/